Czym są wyszukiwarki internetowe i jak funkcjonują?

Zanim zaangażujemy się w optymalizację naszej strony internetowej, warto zadać sobie pytanie, czym dokładnie jest wyszukiwarka internetowa i jak działa. Pytanie może wydawać się trywialne, ale do właściwej optymalizacji potrzebna jest solidna wiedza na ten temat.

Czym jest wyszukiwarka internetowa?

Internet bez wyszukiwarek jest dziś trudny do wyobrażenia. Przyzwyczailiśmy się do szukania wszystkiego za ich pomocą. Indeksowanie Internetu przez ludzką pamięć jest zbyt kłopotliwe. Podczas gdy w latach 90-tych Internet był jeszcze w dużej mierze zorganizowany poprzez adresy internetowe, tzw. domeny. Wyszukiwarki internetowe obecnie umożliwiają nam dostarczenie wielu setek wyników w ciągu kilku sekund w postaci linków do stron.

Jak działa wyszukiwarka internetowa?

Zawsze wyszukujemy czegoś za pomocą tzw. słów kluczowych. Kiedy zapytanie zostanie przez nas wpisane, wyszukiwane słowo jest dopasowywane do indeksu wyszukiwarki, a trafność każdego wpisu jest porównywana ze słowem kluczowym według określonego algorytmu. Celem optymalnej wyszukiwarki jest, oczywiście, przedstawienie nam najistotniejszych wyników, ale czasami się to nie udaje. Niemniej jednak z racji tego, że wyszukiwarka nie wie dokładnie, czego szukamy, to zazwyczaj dostarcza wyniki w formie listy, gdzie pierwszy wynik będzie dla nas najbardziej istotny (według algorytmu wyszukiwarki), a dalsze informacje prezentowane są w kolejności malejącej. Wyszukiwarki internetowe, ściśle mówiąc, nie przeszukują całego Internetu, ale tylko strony WWW.