Film “Django” – podstawowe atuty
Film “Django” to obraz Quentina Tarantino, który na ekrany światowych kin wszedł w 2012 roku. I niemal od razu stał się hitem – co przełożyło się nie tylko na duże zyski (wielokrotnie przekraczające wydatki na realizację filmu), ale też na szereg nagród filmowych (w tym głównie za najlepszy scenariusz i kreacje aktorskie). Taka popularność filmu wcale nie dziwi, gdyż Tarantino – posiadający przecież swój niepowtarzalny styl – zrealizował jeden z ciekawszych i najbardziej oryginalnych obrazów. I chociaż nie brakuje słów krytyki (chociażby tych, które zarzucają nadmierną brutalność i epatowanie przemocą), to jednak film posiada zdecydowanie więcej plusów niż minusów.
Ciekawa i oryginalna fabuła filmu
Jednym z podstawowych atutów filmu Quentina Tarantino jest jego fabuła, która z jednej strony przynosi odpowiednią dawkę rozrywki, a z drugiej – przynajmniej w pewnym stopniu – skłania do zastanowienia się nad amerykańską historią. O czym opowiada film “Django”? Otóż akcja filmu dzieje się w drugiej połowie XIX wieku, na dwa lata przed wybuchem wojny secesyjnej. W tym czasie w Ameryce panuje niewolnictwo, a profesja łowcy głów cieszy się dużym zainteresowaniem. W takich oto okolicznościach poznajemy dwójkę głównych bohaterów – doktora Kinga Schultza oraz niewolnika Djanga. Ten pierwszy chce odkupić drugiego od handlarzy żywym towarem. A ponieważ się to nie udaje, to Schultz odbija swojego przyszłego towarzysza przy użyciu broni palnej. Obiecuje mu wolność za pomoc w ujęciu bandytów poszukiwanych listami gończymi. Jednocześnie obiecuje mu pomoc w odnalezieniu uprowadzonej żony i naukę profesji. Tak oto rozpoczyna się podróż dwojga bohaterów, która naznaczona jest trupami i rozlewem krwi. Ostatecznie Django odnajduje i uwalnia żonę, ale jest to okupione wieloma śmierciami – w tym Schultza.
Przesłanie filmu “Django”
Film Quentina Tarantino to przede wszystkim oryginalna i nieszablonowa rozrywka. Ale nie tylko. Wielu krytyków filmowych podkreśla fakt, iż amerykański reżyser w pewnym stopniu rozprawia się z amerykańską historią i tematem tabu, jakim jest niewolnictwo. Tarantino niewątpliwie uderza w tą niechlubna kartę historii i skłania do zastanowienia się nad tym, co działo się na amerykańskiej ziemi w XIX wieku. I nie są to spostrzeżenia optymistyczne, a samo przesłanie “Djanga” jest takie, aby niewolnictwo pozostało jedynie historią.
Jakie są pozostałe atuty filmu “Django”? Tutaj na uwagę zasługuje przede wszystkim typowy styl Tarantino, z błyskotliwymi dialogami, sporą dawką humoru, wartką i szybko dziejącą się akcją oraz elementami parodii. Dodatkowo – co także należy podkreślić – w filmie zagrała plejada gwiazd, które doskonale wywiązały się z powierzonych im ról. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio czy Samuel L. Jackson – to tylko niektóre nazwiska, które stanowią o sile tego filmu.
Film “Django” Quentina Tarantino to obraz, który niewątpliwie warto obejrzeć. Można to zrobić z legalnej telewizji internetowej, która emituje ten i inne filmy amerykańskiego reżysera.