Według najnowszych doniesień podsłuch w android nie jest mitem. W zasadzie każda zawartość audio, która przechodzi przez głośniki w trybie głośnomówiącym systemu android może być wychwycona przez niektóre akcelerometry w postaci pogłosu fali dźwiękowej. A ponieważ akcelerometry są zawsze włączone i nie wymagają uprawnień do dostarczania danych do aplikacji, niechciana aplikacja lub złośliwa strona internetowa może po prostu słuchać pogłosów w czasie rzeczywistym, nagrywać je lub transmitować na żywo. Podsłuch android może powodować transmisję tej informacji do osoby, która może analizować nasze prywatne dane. Brzmi przerażająco?

Google przyznało się, że jego pracownicy słuchają prywatnych rozmów właścicieli telefonów zbierając tym samym informacje na temat  szczegółów ich życia osobistego, w tym nazwiska i adresu. Przyznanie się przez giganta technologicznego nastąpiło po głośnym dochodzeniu w sprawie wirtualnego pomocnika Asystenta Google, który ujawnił, jak pracownicy Google podsłuchują pliki audio.

Podsłuch android jest zatem faktem. Jak to możliwe? Google Assistant to pomocnik sztucznej inteligencji, który mieszka wewnątrz smartfonów z Androidem, a także inteligentnych głośnikach Google Home. Zwykle jest kontrolowany za pomocą poleceń głosowych, które są krótkimi fragmentami dźwięku wysyłanymi na serwery Google. Te pliki audio powinny być natomiast prywatne: komputer powinien je przetworzyć, a następnie udzielić odpowiedzi bez interakcji ze strony ludzi. W rezultacie Google gromadzi pliki audio prywatnych rozmów bez Twojej wiedzy i zgody.